CloseMaximizeMinimize تبلیغات وبلاگ
آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی -ب آموزش آشپزی و غذاهاي ايراني - غذاهای ایرانی - اشپزی - آشپزي ایرانی - اشپزي - Amozeshe Ashpazi
آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی | دسته بندی غذا دستوارت طبخ غذاهای ایرانی| Daste bandi ghazahaye irani
گزيده اي از : آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی
تبلیغات - Tablighat - Advertise
نتیجه جستجو برای شام ( تعداد نتایج 2 )
يك بشقاب سبزيجات پفكي براي شام | خوارک لذیذ کیاهخواراناگر از خوردن غذاهاي آماده گوشتي خسته شده و هوس كرده‌ايد امشب به عنوان شام يك بشقاب سبزيجات پخته فصل بخوريد، اين سبزيجات را در مايه‌اي خميري فرو كرده و به صورت پفكي ميل كنيد
چرا كه هم خوشمزه‌تر و هم پرانرژي‌تر خواهد بود. مدت زمان آماده‌سازي مواد اين غذا 20 دقيقه و مدت زمان پخت آن نيز همين اندازه است.

مواد لازم:
- سه‌چهارم پيمانه آرد سنگك
- 4 قاشق چاي‌خوري روغن زيتون
- 12 قاشق سوپ‌خوري آب سرد
- 100 گرم كلم بروكلي و 100 گرم گل كلم
- 50 گرم لوبيا سبز (به صورت درسته يا نصف شده)
- يك عدد هويج بزرگ (خلالي خرد شود)
- يك عدد فلفل دلمه‌اي قرمز (خلالي خرد شود)
- 2 عدد سفيده تخم‌مرغ (زده شود)
- روغن به مقدار كافي براي سرخ كردن
- نمك و فلفل به ميزان كافي
- نصف قاشق چاي‌خوري پودر سير

مواد لازم براي تهيه سس:
ـ دو‌سوم پيمانه آب آناناس
ـ دو‌سوم پيمانه آب سبزيجات
ـ 2 قاشق سوپ‌خوري سركه سفيد
ـ 2 قاشق سوپ‌خوري شكر
ـ 2 قاشق سوپ‌خوري آرد ذرت
ـ 2 عدد پيازچه (خرد شود)

طرز تهيه:
1 - ابتدا يك كاسه بلوري آماده كنيد و آرد و كمي نمك و فلفل را در آن بريزيد و با قاشق با هم مخلوط كنيد. قسمت‌ مياني آرد را با يك قاشق گود كنيد و كم‌كم روغن زيتون و آب سرد را در آن فضاي گود بريزيد و با قاشق هم بزنيد تا خميري نرم ايجاد شود.
2 - سبزيجات را پس از شست‌وشو به مدت 5 تا 10 دقيقه در آب بپزيد.
3 - سفيده‌هاي تخم‌مرغ را در كاسه كوچكي بريزيد و با همزن يا قاشق آن‌قدر هم بزنيد تا سفت شود و با خم كردن ظرف، به راحتي از آن بيرون نريزد، حالا آن را به خمير اضافه كنيد و به آرامي  هم بزنيد.
4 - در يك قابلمه كوچك مقداري روغن بريزيد و روي شعله اجاق گاز قرار دهيد تا داغ شود. در اين فاصله چنگال را مرتب داخل هر تكه از سبزيجات بزنيد و در مايه خميري فرو كنيد به صورتي كه سبزي به طور كامل به مايه آغشته شود، سپس آن را بلافاصله داخل روغن داغ شده قرار دهيد. براي سرخ شدن در روغن، يك يا 2 دقيقه يا تا وقتي كه سبزيجات طلايي رنگ شوند، زمان لازم است.
5 ـ سبزيجات را با چنگال يا كفگير سوراخ‌دار از داخل روغن خارج كرده و روي دستمال كاغذي حوله‌اي آشپزخانه قرار دهيد تا روغن اضافي آن گرفته شود.
6 ـ همزمان با سرخ‌كردن سبزيجات، سس را نيز آماده كنيد. براي اين منظور، همه مواد لازم براي سس را داخل قابلمه كوچكي بريزيد و روي شعله اجاق گاز قرار دهيد تا جوش آمده و كم‌كم غليظ شود. در پايان، اين سبزيجات پفكي را همراه سس نوش جان كنيد.برچسبها : بشقاب - سبزیجات - پفکی - برای - شام
نوشته شده توسط آشپز در آدینه 07 فروردین 1388 ساعت 19:44
پذيرائي شام | نکات سودمند آشپزی

مواد لازم :   

علاقه  قدري

طرز تهيه :

در اين پذيرائي اگر تعداد مدعوين كم و مهمانان خودماني باشند باز بايد تشريفات كتمل و با مراقبت انجام گيرد. بطور كلي دعوتهاي رسمي و مجلل و با شكوه در موقع شام به عمل ميآيند در پذيرائي هاي ساده و خودماني شام نيز بايد تشريفات را تا حدي رعايت كرد و سهل انگاري در آن بهيچوجه جايز نيست و در اين موقع است كه دقت و سليقه در دكور و تزيين سفره نشانه ابتكار و هنر خانم خانه شناخته ميشود و تمام نكات حساس در پذيرائي ها بايد در اين موقع بكار برده شوند. استفاده از ظروف عتيقه و انواع كريستال نقره و سفره و دستمالهاي كمياب مجاز بلكه ضروري است , روي ميز را بايد با سفره كتان سفيد كه كاملا تميز و كمي آهار دار باشد پوشانيده . سفره هاي دست دوزي شده با گل رنگي در مهمانيهاي شام بكار برده نميشوند و بهتر است روي سفره را با انواع گلهاي طبيعي كه در نهايت ظرافت و سليقه تهيه شده باشند‏ , تزيين كرد, بكار بردن شمعدانهاي پايه كئتاه و ارزنده از قبيل نقره يا كريستال و انواع آن از اهم وسائل سفره شام است. فاصله بين مهمانها مانند ميز ناهار بايد در حدود 75 سانتيمتر باشد هنگام شام از كارد و چنگال و ليوانهاي متعدد به تناسب انواع اغذيه و مشروب بايد استفاده شود و ترتيب قرار دادن آنها به شرح زير است :
كارد گوشت را در طرف راست بشقاب بايد قرار داد بطوريكه لبه تيز آن بطرف بشقاب باشد , كارد ماهي و بعد از آن قاشق ( در فرانسه قاشق از پشت روي سفره قرار ميگيرد و در آمريكا و انگلستان از رو ) چنگال بزرگ طرف چپ بشقاب و بعد از آن چنگال كوچكتر قرار ميگيرد. كارد كره خوري را ميتوان در بشقاب كوچكي جلوي بشقاب و سمت چپ آن قرار داد. كارد و چنگال و قاشق دسر خوري را بايد جلوب بشقاب گذاشت و بعد ليوانها به تعداد آشاميدنيها و مشروبات غير الكلي بالاي بشقاب از چپ براست بترتيب قرار ميگيرد. دستمال سفره بايد تا خورده و فشرده نشده باشد در صورتيكه سوپ در سالن پذيرائي سرو شود دستمال سفره وسط بشقاب قرار ميگيرد و در صورتيكه سوپ روي ميز آورده شود دستمال سفره ها در سمت چپ بشقابها قرار داده خواهند شد. در مهمانيهاي رسمي كه تعداد مهمانها زياد است ميتوان اسامي مدعوين را روي كارتهاي ظريفي نوشته و جلوي بشقاب نزديك ليوان قرار داد . نمكدانها بايد متعدد باشند تا در دسترس همه واقع شوند.
سرويس ... خوري و چاي بعد از ترك سفره در سالن آورده ميشود . سوپ را ممكن است در سالن در فنجانهاي مخصوص سوپخوري سرو كرد و يا بعد از اينكه مهمانها سر ميز آمدند آورد و در بشقابهاي مخصوص ريخت. بعد از صرف هر غذا بشقاب مخصوص آنرا بايد برداشت و بشقاب غذاي بعدي را بجاي آن قرار داد ( بديهي است كه وقتي غذا مفصل است جايز نيست يكدسته بشقاب را داخل هم روي ميز قرار داد ) ترتيب دادن غذا و قرار دادن و برداشتن بشقابهاي خالي بدين صورت است كه ابتدا غذا را بايد كاملا قطعه قطعه كرد تا برداشتن آن براي مهمانها بسهولت امكان پذير باشد و در پاي هر ديس غذا كارد و چنگال يا قاشق مخصوص آن غذا بايد گذاشته شود و سپس دستمال سفيد و تميزي را زير ديس غذا ميگذارند و غذا را پيشخدمتي كه كاملا مسلط بكار خود است در طرف چپ مهمانها نگاه ميدارد در حالي كه دست را انقدر پائين ميگيرد كه ديس هم سطح ميز شود و قبل از اينكه مهمان باندازه كفايت از غذا بر نداشته است ديس را از جلوي او رد نميكند . گاهي ممكن است يكنوع غذا را كه مورد توجه مهمانهاست دوبار گردانيد. آب و نوشيدنها را بايد از طرف راست ريخت و بايد دقت كرد كه در موقع ريختن قطرات آن سفره را آلوده نكند و ليوانها نيز زياد پر نشوند . ظرفهاي آلوده را از طرف چپ مهمان بر ميداريم و ظرفهاي تميز را از طرف راست ميگذاريم.
ممكن است دسر را بعد از صرف شام در سالن پذيرائي صرف نمود. در اين صورت بايد دسر و ظرفهاي دسر خوري و كارد و چنگال و قاشق دسر خوري بوسيله پيشخدمت كارداني سرو شوند .برچسبها : پذیرائی - شام - طبخ
نوشته شده توسط آشپز در یکشنبه 16 تیر 1387 ساعت 07:05
تبلیغات - Tablighat - Advertise
تفال - Tafaol - به سه زبان - in Three languages - فارسی - finglish - English | مقدمه

قابل توجه علاقمندان به شعر حافظ لازم پيش از تفال مجدد :
1- پنج صلوات بفرستيد
2- سوره حمد را خلوص نيت بخواندي
3- بر شهداي اسلام صلوات بفرستيد
4- ضمن خلوص قلب نيت کنيد
5- از قبل صفحات زوج و فرد را درنظر بگيريد و آنگاه ديوان را بگشاييد.

1- Dispatch Five Salavat
2- Read Sura Hamd with Sincerity
3- Dispatch salavat for Quran martyrs
4- the purity of your intentions Heart
5- before even and odd pages, and then consider the open court.

لطفا دیدگاه ارزشمند خود در خصوص آشپز ایرانی - غذاهای ایرانی بفرمایید
نوشته هاي پيشين
:: توجه :: براي مشاهده هر پوشه يا مطلب کافيست بروي عنوان آن کليک نمائيد تا باز يا بسته شود
صفحات:
صفحه بعدي - صفحه شانسي - صفحه قبلي
ليست برچسبهاي وبلاگ